fbpx

Jak określić swoje Prakriti*? Muszę Cię ostrzec. Za chwilę będę uogólniać. Opiszę kolejno osobę typu VATA, PITTA i KAPHA w czystej postaci. Rzadko takie występują. Zazwyczaj jesteśmy kompilacją – złożoną i wielowymiarową – dwóch dosz. Dlatego nie wszystko musi Ciebie dotyczyć, ale jestem pewna, że w którymś z poniższych opisów odnajdziesz choć cząstkę siebie.

*Nie wiesz co to Prakriti, kliknij tutaj i przeczytaj wstęp do Ajurwedy

Jesteś VATA?

Mogę sobie wyobrazić, jak wyglądasz. Najprawdopodobniej jesteś bardzo szczupła. Niełatwo Ci przybrać na wadzę. Jesteś wysoka, nawet bardzo i masz dłu(uuuu)gie nogi. Prawdopodobnie masz ciemne, być może kręcone, włosy.

Lubisz być w ruchu. Zazwyczaj się gdzieś spieszysz. Jesteś spontaniczna. Mówisz i myślisz dużo i szybko. Masz mnóstwo pomysłów, choć ich realizacja czasem przysparza Ci trudności. Szybko się przystosowujesz. Nie masz problemu z rozpoczynaniem nowych zadań. Wprowadzasz do otoczenia radość i lekkość, zwłaszcza jak jesteś w formie. Ale też szybko się męczysz. Jesteś raczej typem sprinterki, nie długodystansowca.

Jest też coś co nie daje Ci czasem spokoju. Niech zgadnę. Sucha skóra? Wiecznie zimne dłonie i stopy? Problemy ze snem? Uczucie niepokoju, nerwowość? A może częste zaparcia?

Nie dziwię się. To typowe dolegliwości VATA. Bo choć VATA uwielbia ciągłe zmiany i z reguły unika stabilizacji, nadmiar bodźców jej nie służy. VATA to najbardziej subtelna i tym samym najłatwiej dająca się wyprowadzić z równowagi Dosha.

Co jej służy? Streszczając do jednego słowa – ciepło, dużo ciepła. Zarówno w jedzeniu, przyrodzie jak i na poziomie emocjonalnym. Do tego regularność i odrobina stabilności.

Jesteś PITTA?

Jesteś blondynką lub rudą o jasnej cerze? Masz piegi lub pieprzyki? A może skłonności do przebarwień lub trądziku? To pierwsze zewnętrzne wskaźniki, że dominuje u Ciebie PITTA.

Jeśli tak, masz prawdopodobnie umiarkowaną budowę ciała, a twoja waga jest stabilna – rzadko tyjesz lub tracisz na wadze. Masz dobrą przemianę materii i apetyt Ci dopisuje (lepiej nie wchodzić Ci w drogę, kiedy jesteś głodna).

Bardzo charakterystyczna rzecz – nie lubisz gorąca i źle znosisz upały. Częściej jest Ci ciepło niż zimno. Prawdopodobnie nie przepadasz za ciężką pracą fizyczną.

Jako Pitta masz też zamiłowanie do porządku. Lubisz organizować przestrzeń i życie swoje oraz innych ludzi. Masz zdolności przywódcze. Jest duża szansa, że jesteś liderką – w szkole, w pracy lub wśród znajomych.

Twój intelekt jest ostry i przenikliwy, umysł pracuje na pełnych obrotach. Jesteś ambitna i zdyscyplinowana. Lubisz wyzwania i zawsze szukasz rozwiązań. Cenisz wysoką jakość i wymagasz jej od innych (ale przede wszystkim od siebie). Nie lubisz przegrywać. Nie zdziwię się, jeśli jesteś perfekcjonistką.

Masz wiele zalet, ale twój ognisty temperament może się też dawać innym we znaki. Co mam na myśli? PITTA w nierównowadze ma tendencję do złości, nadmiernej krytyki, kontroli, oceniania, frustracji, zazdrości, niezdrowej rywalizacji, a nawet agresji.

Na szczęście znając dobrze siebie, możesz to kontrolować. Poprzez bycie w kontakcie ze swoimi emocjami i szukanie sposobów na uwolnienie tych negatywnych w bezpieczny dla otoczenia sposób, na przykład poprzez sport. Zwracaj też uwagę na to, co jesz. Unikaj ostrych i bardzo rozgrzewających potraw.

Jesteś KAPHA?

Oczyma wyobraźni już widzę Twoje bujne, lśniące włosy, gładką cerę, łagodne rysy twarzy, piękny uśmiech i duże, ciemne oczy. Czy wiesz, że osoby, które społecznie postrzegamy jako piękne, zazwyczaj mają dużo pierwiastka KAPHA?

Woda i Ziemia, które w dużej mierze Ciebie konstytuują, to najbardziej trwałe i stabilne elementy. To im zawdzięczasz dużą wytrzymałość, dobre zdrowie, mocne kości i mocną budowę ciała.

Kiedy jesteś w równowadze, ludzie do Ciebie lgną. Dobrze się z Tobą czują, bo obdarowujesz ich ciepłem, łagodnością i uwagą. Z regułī jesteś oazą spokoju. Jesteś cierpliwa, tolerancyjna i troszczysz się o innych.

Poruszasz się i mówisz z rozmysłem i gracją. Ważysz słowa i mówisz w sposób stonowany. Zapamiętujesz i uczysz się wolno, ale twoja pamięć jest długa i trwałaNie przepadasz za zmianami. Długo się do nich adaptujesz. Lubisz regularność i przewidywalność. Dobrze się czujesz w zaciszu własnego domu.

Jest jeszcze jeden niuans, który może świadczyć o tym, że jesteś KAPHA. Masz czasami wrażenie, że tyjesz nawet od samego patrzenia na ciastka?

Rzeczywiście osoby KAPHA mają duże zdolności gromadzenia i magazynowania, na przykład tłuszczu. Jeśli są w nierównowadze, mają tendencje do przybierania na wadze i niełatwo im zrzucić dodatkowe kilogramy. Szczególnie, że są skłonne do jedzenia pod wpływem emocji.

Ten zastój może się przejawiać również na poziomie emocjonalnym. W postaci na przykład nadmiernego przywiązania, ociężałości, braku energii, a także chciwości i nieustępliwości.

Najlepszym, co możesz sobie dać, aby zachować równowagę, to wprawić się w ruch – w sensie dosłownym i przenośnym. Intensywne ćwiczenia, aktywny tryb życia, dbałość o bliskie relacje i lekka, odżywcza dieta.

Odnajdujesz się w którymś z tych opisów?

A może jeden z nich do złudzenia przypomina Ci kogoś, kogo dobrze znasz? Twoją mamę, przyjaciółkę, a może męża?

Pewnie zauważyłaś już, że każda Dosha ma swoje mocne i słabe strony. Nie ma lepszych i gorszych konstytucji. Jako ludzie i poszczególne typy osobowości pięknie się różnimy i uzupełniamy. Każdy z nas ma swój pozytywny i negatywny biegun. Swoje Prakritii oraz wielobarwne, zmienne Vikriti. Znajomość obu, pozwoli Ci żyć w zgodzie ze swoim najlepszym potencjałem i szybko wychwytywać i korygować objawy nierównowagi.

Nie masz pewności kim jesteś? Widzisz siebie po trochu w każdym z opisów albo nie utożsamiasz się z żadnym z nich?

Wykonaj test

Aby pomóc CI trafniej określić swoje Prakriti, przygotowałam dla CIebie kompleksowy test online.

Choć temat jest złożony i nasz aktualny stan nierównowagi oraz trudność w obiektywnej ocenie pewnych tendencji mogą zafałszować wynik, test z pewnością pomoże Ci przybliżyć się do poznania swojego Prakriti, a tym samym lepszego samopoznania. 

Wykonaj test

Dzięki niemu poznasz swoje Prakriti oraz otrzymasz indywidualny raport z cennymi wskazówkami, które będziesz mogła wdrożyć do swojego życia od zaraz.

 

Print Friendly, PDF & Email